Zpráva k ukončení projektu

 

 „Vzdělávací program pro podporu a stabilizaci poskytovatelů sociálních služeb

v Pardubickém kraji“

 

30. 9. 2014 – Pilotně jsme vyzkoušeli nové formy vzdělávání poskytovatelů sociálních služeb v Pardubickém kraji a získali tak náhled na situaci těchto subjektů v kraji

Spolek Fidcon, který se primárně věnuje rozvojové pomoci, realizoval od dubna 2012 projekt zaměřený na vzdělávání pracovníků v sociálních službách, sociálních pracovníků a manažerů poskytovatelů tak, aby byla posílena kvalita lidí pracujících v těchto službách i vedení a řízení.

Naprostou novinkou byl sebezkušenostní výcvik zaměstnanců poskytovatelů na dva roky a týdenní sebezkušenostní pobyt pro zájemce o osobní rozvoj a také pro ty, kteří se potřebují vyrovnávat s náročnými tématy v práci s lidmi.

Obě tyto formy byly do vzdělávání sociálních pracovníků nově integrovány a ukázalo se, že jsou nezbytné s ohledem na minimum nástrojů vyrovnávajících náročnou práci se stresem a obtížnými vztahy. Účastníci také potvrdili, že tento typ rozvoje osobnostních kvalit jim chybí. Všichni pochybovali o tom, zda jim zaměstnavatelé budou ochotni v budoucnu takové vzdělávání hradit s ohledem na situaci financování sociálních služeb. Ambice projektu však byly upevnit management a zaměstnance tak, aby s aktuálními zdroji mohli nadále poskytovat kvalitní služby péče i prevence.

Naše vzdělávací moduly tuto náročnou misi splnily. Mimo vzdělávání sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách jsme se také věnovali managementu. Zapůsobilo na nás, jak velké rozdíly jsou ve znalostech a schopnostech řídících pracovníků. Podnět pro zřizovatele a registrující orgán je jednoznačný. I management by měl splňovat kvalifikační předpoklady a mít minimální manažerské vzdělání, alespoň 200 hodin intenzivního manažerského výcviku. Velmi nízká je schopnost řídit, omezená schopnost vést k reálným cílům. A není to vždy způsobeno jen nedostatkem peněz.

Se dvěma subjekty jsme realizovali plánování strategie a snažili se působit na její realizaci. V obou případech bylo na straně poskytovatelů služeb minimum zkušenostní s dlouhodobějším plánováním a schopností plán dále realizovat. Opět jsme narazili na manažerské dovednosti a otázku důslednosti pracovníků. V jednom si vedoucí naplánovali určitý směr a činnosti, v hektickém prostředí i době si je však nedokázali udržet. Zkoušeli tendenčně nové věci, místo aby budovali postupně to, na čem se shodli.

Náš vzdělávací program ukázal, že je nutné se věnovat nejen odborným tématům sociální práce, ale také kvalitě lidských zdrojů a zcela určitě rozvoji řídících schopností pracovníků. Na to se však naše organizace nespecializuje. Hlavní cíl vzdělávání byl poukázat na práci s lidmi, vztah, schopnost sebereflexe a uvědomění, že lidé jsou nejdůležitějším kapitálem každého subjektu na trhu. To se nám v případě účastníků pilotního ověření povedlo.

Jednotlivé moduly budou dále nabízeny poskytovatelům v Pardubickém kraji vždy na podzim a na jaře. Více o projektu naleznete na webových stránkách organizace Fidcon. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

 

 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2016

Fidcon, Náměstí 5. května 1, Jablonné nad Orlicí, IČO: 27027121, info(at)fidcon.cz